Wylewki anhydrytowe, cementowe a może gipsowe – na jakie postawić dla swojego domu

02, mar 2020 by admin in Wykończenie pod klucz     No Comments

Planując budowanie własnego domu duża część Polaków skupia się na planowaniu okien w konkretnych pomieszczeniach, formy dachu, kolorze tynku, barwach ścian wewnętrznych, a dalej o drzwiach a także o tym, co będzie znajdować się za drzwiami. Wiele ludzi oczami wyobraźni planuje wybór mebli i dekoracji. Powiedzmy, że mamy już wstępnie zbudowany i uzupełniony dachem dom. To dopiero początkowe stadium przygody. Teraz przyszedł czas na wylewki.

remont - akt

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com

Duża część ludzi, choć niezaznajomiona z branżą budowlaną, zdaje sobie sprawę, czym jest ogólnie nazywana wylewka. Dla niezorientowanych, to warstwa podłogi, która układana jest bezpośrednio pod posadzką Najbardziej stosowane wylewki są to wylewki cementowe, wylewki anhydrytowe oraz wylewki samopoziomujące, jakie niektórzy nazywają: posadzka samopoziomująca.

Wylewki cementowe to uniwersalny typ, tradycyjnie stosowana przez ludzi. Przygotowywane są one na bazie cementu, piasku i wody. Stąd też ich nazwa. Patrząc dalej, wylewki anhydrytowe, powszechnie zwane wylewkami gipsowymi, jak sama nazwa pokazuje bazują na gipsie, a dokładnie mówiąc, formy gipsu – anhydrytu. W porównaniu do wylewek cementowych, takie są bardziej elastyczne i co istotne – można je stosować pod ogrzewanie podłogowe.

Wejdź w link i przenieś się na stronę twórcy. Tam wyszukasz dużo skrupulatnych treści na opracowany tutaj interesujący temat.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że ich wytrzymałość jest nieco mniejsza, niż w przypadku użycia wylewek cementowych i wynosi 20 MPa. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że wylewki anhydrytowe mogą być użyte jedynie w miejscach suchych, ponieważ nie są one odporne na wilgoć. I na zakończenie, posadzka samopoziomująca – jest to gotowy typ podkładu, który można nabyć w niemal każdym markecie budowlanym.

Jest to podkład o półpłynnej konsystencji, który połączony z odpowiednią dawką wody i rozlany po podłożu tworzy tzw. podkład samopoziomujący.

Zainteresowała Cię tamta wiadomość? Jeżeli masz ochotę przeczytać więcej, sprawdź na portalu (https://www.archicom.pl/mieszkania-z-tarasem/) pozostałe artykuły, one również są na ten temat.

Zastosowane w podkładzie składniki budowlane sprawiają, że podłoga powstała w oparciu o taki podkład jest bardziej wytrzymała, niwelując pękanie.
Posadzka samopoziomująca jest najbardziej bezpieczną formą wylewki, bo nie potrzebuje ona jakichś specjalnych przygotowań – wszystko, co istotne jest już w środku. Wystarczy tylko trzymać się zaleceń producenta co do ilości wody i podłoga gotowa. W dalszym etapie, po ukończeniu wylewki można już planować kolejne prace wykończenia domu. Jeszcze tylko podłoga, ściany i płytki i można myśleć o wyposażeniu i dekoracjach. Miłego mieszkania!

Starsze wpisy