Rodzaje schodów, które można zamontować w swoim domu jak również zalety oraz wady ich użytkowania

21, mar 2023 by admin in Wykończenie pod klucz     No Comments

Jeśli nasz dom ma posiadać piętro czy też piwnicę trzeba zadbać o wykonanie w nim odpowiednich schodów. Można wyróżnić kilka ich typów, które różnią się przede wszystkim ułożeniem stopni a także komfortem ich użytkowania.

Pozornie mało istotny element naszego domu, którym są schody, może mieć znaczący wpływ na komfort użytkowania mieszkania. Kiedy mamy dzieci lub mieszkamy z osobami w podeszłym wieku należy uwzględnić w projekcie bezpieczne schody, który nie mają za wysokich stopni. Zależnie od tego ile możemy przeznaczyć przestrzeni na nasze schody możemy zdecydować się na określony ich rodzaj. Najbardziej popularne schody wewnętrzne to schody jednobiegowe. Wchodzimy na nie jednym biegiem, bez zmieniania kierunku. Są jednymi z najbardziej komfortowych schodów, więc bardzo często umieszcza się je w projektach. Jeśli mamy dużo miejsca, możemy pokusić się o schody dwubiegowe, które mają spocznik. Tego typu schody najlepiej się sprawdzą kiedy nasza kondygnacja będzie dosyć wysoka. Niezbędne jest jednak posiadanie większej ilości miejsca, by zmieścić obydwie części schodów.

dom - tableau

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli mamy bardzo mało miejsca w naszym domu, możemy zdecydować się na schody zabiegowe czy też schody kręcone. Nie są one najwygodniejszą formą schodów, lecz często nie mamy możliwości wykonania w budynku schodów (zobacz schody wewnętrzne drewniane) jednobiegowych, które zajmują wiele miejsca. Schody zabiegowe natomiast nie potrzebują zbyt wiele miejsca, a ich stopnie posiadają zmienną szerokość. Kształt stopnia wbrew pozorom jest niezwykle ważny. Niezależnie od tego który typ schodów wybierzemy, kształt jak również wysokość stopnia będzie przesądzała o komforcie użytkowania ich. Interesującym rozwiązaniem są przykładowo schody modułowe, które często można zakupić do samodzielnego montażu. Ich stopnie są podparte na środku jak również można je odpowiednio dopasować od wysokości posiadanej kondygnacji.

W zależności od naszych potrzeb a także upodobań można wybierać spośród mnóstwa rodzajów schodów. Wybierając je, warto zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo ich użytkowania i wysokość i kształt stopni. Odpowiednio dopasowane schody będą ozdoba domu a także sprawią, iż mieszkanie w piętrowym domu będzie bardzo wygodne.

Starsze wpisy