Rodzaje piecy używanych w instalacjach grzewczych, jakie zalety mają piece z podajnikami.

06, sty 2023 by admin in Wykończenie pod klucz     No Comments

W naszym klimacie niezbędne jest zapewnienie w domu czy mieszkaniu jakiegoś ogrzewania. W przypadku budynków wielorodzinnych jest dość prosto, bo przeważnie posiadał on będzie swoją kotłownię lub będzie podpięty do sieci ciepłowniczej. Jednak posiadacze domów jednorodzinnych będą musieli pomyśleć o tym, aby jakieś grzanie zapewnić.

tableau - kominek

Autor: Portal Jak-Budowac.pl
Źródło: http://www.flickr.com

Do dyspozycji będzie parę różnych sposobów, a wybieranym przeważnie rozwiązaniem są piece zasilane paliwem stałym. Ostatnio w stosunku do nich narosło wiele kontrowersji, gdyż ich przeciwnicy zarzucają, że przyczyniają się one do dużego zanieczyszczenia przyrody. Faktycznie starsze urządzenia sprzed lat takie były, szczególnie jeżeli ich właściciele niekoniecznie używali do palenia jedynie węgla lub drewna, a wkładali wszystko, co im wpadło w ręce. Jednak współczesne piece węglowe są faktycznie bardzo ekologiczne i bezpieczne dla otoczenia, co będą potwierdzać ich parametry i certyfikaty. A oprócz tego charakteryzują coraz większą wygodą użytkowania, co również było dużą bolączką starszych konstrukcji.

Wcześniejsze modele pieców opierają się na spalaniu górnym, jakie posiada wszystkie wspomniane wcześniej wady. Spalaniu w nich ulega cała porcja włożonego paliwa, co często powoduje emisję najróżniejszych zanieczyszczeń. Dodatkową uciążliwością jest w nich konieczność ciągłego uzupełniania paliwa, bo po paru godzinach wszystko by zgasło i zrobiłoby się zimno. Wspomnieć też należy o wydajności, dokładanie bez kontroli węgla niestety nie należy też do ekonomicznych rozwiązań. Powyższych wad nie mają kotły z podajnikiem, które od jakiegoś czasu bardzo zyskują na popularności.

Wykorzystują one nowoczesne układy sterowania, za pomocą których powietrze (jonizator powietrza) i paliwo są podawane na palenisko w ściśle kontrolowany sposób. Dzięki wyposażeniu pieca w podajnik wystarczy raz na kilka dni dosypać do niego paliwa i posprzątać popiół. Przy takim systemie spalania piece te posiadają dużo lepszą skuteczność, a jednocześnie produkują dużo mniej szkodliwych substancji.

Starsze wpisy