Jakie maszyny oraz urządzenia znalazły zastosowanie we współczesnych firmach produkujących elementy z metali.

09, cze 2022 by admin in Wykończenie pod klucz     No Comments

Obrabianie elementów metalowych wymaga niekiedy użycia zaawansowanych sprzętów. Zapewne większość osób będzie wiedziała, co to jest tokarka czy wiertarka. Lecz w praktyce te dwa urządzenia to jedynie nieduża część tego, co obecnie jest używane w zakładach które się zajmują produkcją metalowych elementów. Kolejnymi tego typu urządzeniami są frezarki, dedykowane do obrabiania płaskich powierzchni oraz rzeczy takich jak gwinty czy rowki.

landszaft - przemysł

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com

Obróbka metalu wykonywana jest przy pomocy szybko obracającego się frezu, który jednocześnie będzie wykonywał ruch postępowy. Przez to z powierzchni elementu zbierana jest zbędna warstwa metalu. W związki z tym w jednym cyklu może być usunięta jedynie określona jego ilość, to do zrobienia wszystkiego trzeba będzie takich cykli wykonać więcej. Frezarki występują w rozmaitych odmianach, przeważnie używane są modele pionowe i poziome. Na bazie frezarek między innymi powstały nowoczesne obrabiarki numeryczne, w jakich sterowanie produkcją części wykonywane jest za pomocą specjalnie napisanych programów.

Innymi mniej popularnymi, co bynajmniej nie oznacza że mniej ważnymi urządzeniami, będą wytaczarki poziome. Umożliwiają one tworzenie części o nietypowych kształtach, przykładowo stożków, kul czy różnego rodzaju spirali. W praktyce wszystkie elementy, które nie będą się obracać osiowo, a równocześnie nie będą technicznie możliwe do zrobienia na klasycznej frezarce, można będzie wykonać właśnie na wytaczarce.

Obrabianie metalu w tych urządzeniach realizowane jest za pomocą ruchu wrzecion, zainstalowanych na przesuwnym ramieniu. Wytaczarki tego typu znajdują swoje zastosowanie w licznych zakładach produkcyjnych. Często wykorzystuje je przemysł – www.arapneumatik.pl/p-261-pistolet-pneumatyczny-standardowy-do-przedmuchu-z-dysza-katowa-0659-parker-legris – motoryzacyjny, przykładowo przy ich pomocy wytwarza się na przykład bloki silników. Równie często stosuje się je do wytwarzania elementów napędów oraz silników w przemyśle lotniczym i stoczniowym, poza tym częstym ich wykorzystaniem będą najróżniejsze koła zębate, nawet o dużych gabarytach.

Starsze wpisy