W jaki sposób odpowiednio zaprojektować oświetlenie w biurowcu

05, paź 2022 by admin in Wykończenie pod klucz     No Comments

Współcześnie coraz bardziej wzrasta liczba biurowców, szczególnie w dużych miastach. Wiele osób znajduje pracę w różnego rodzaju firmach, które naturalnie muszą mieć swoją siedzibę. Popularne stało się wynajmowanie określonych przestrzeni w ogromnych kompleksach, co sprawia, iż w jednym budynku swoją siedzibę ma przykładowo 10 różnych firm. Zorganizowanie miejsc pracy dla tak znacznej liczby osób jest ogromnym wyzwaniem.

widok - światło

Autor: EDUSPACES – przestrzenie edukacji XXI wieku
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z aspektów, które są niezwykle istotne jest oświetlenie pomieszczeń. Jeżeli dany obiekt dzeli się wewnątrz na kompleks indywidualnych pokoi, wówczas sprawa jest trochę mniej skomplikowana. Bez wątpienia oświetlenie biurowe odgrywa bardzo dużą rolę w kształtowaniu przestrzeni do pracy. Przede wszystkim światło powinno być odpowiednio intensywne i posiadać neutralną barwę. Jeśli w biurze zastosujemy zbyt ciepłe światło, może ono działać zbyt nużąco na pracowników. Z drugiej strony zbyt niebieskie będzie powodowało dyskomfort i męczyło oczy. Inną kwestię stanowi ulokowanie źródeł oświetlenia, które musi być zlokalizowane w taki sposób, żeby zagwarantować osobom w danym pomieszczeniu jak najbardziej komfortowe warunki pracy. Są to bez wątpienia bardzo istotne aspekty, na które należy zwrócić uwagę projektując oświetlenie biurowe.

Zdecydowanie trudniej jest natomiast zaprojektować oświetlenie dla biurowców, gdzie przestrzeń jest podzielona tylko przez typowe zastawki, a nie ściany. W takich miejscach pracownicy nie posiadają swoich osobistych pomieszczeń, lecz ich praca odbywa się na wielkich powierzchniach, gdzie wszyscy otrzymują określoną przestrzeń na biurko i fotel. oświetlenie dla hal tego typu wymaga bardziej złożonych rozwiązań. Przede wszystkim, w sytuacji gdy w danym pomieszczeniu swoje stanowiska posiada nie 3, a 300 osób, to trzeba tak zaprojektować źródła światła, aby nie brakowało go nikomu.

Masz uczucie, że zbliżone posty rozjaśniają Ci bardziej tę kwestię? Jeśli tak myślisz, zobacz w tekście (http://www.normbud.pl/kategorie/technika-ppoz/) inny tego typu punkt widzenia.

Z drugiej strony trzeba jednak zachować pewną równowagę i nie przesadzić, ponieważ zbyt silne oświetlenie będzie negatywnie wpływać na wzrok i samopoczucie pracowników. Z tego względu oświetlenie dla hal wymaga o wiele więcej planowania, aniżeli oświetlenie dla zwykłych biur.

Niezależnie od tego, o który typ biurowców chodzi, nie ma wątpliwości co do tego iż w miejscu pracy kwestia światła jest niezwykle istotna. Na rynku znajdziemy dziesiątki korzystnych rozwiązań, z którymi dobrze jest się zapoznać planując projektowanie tego rodzaju przestrzeni.

Starsze wpisy