Jak dobrze stawiać murki oporowe? Z jakiego rodzaju materiałów je stawiać? Jak sprawić, by były trwałe?

09, cze 2022 by admin in Budowa domu     No Comments

Murki oporowe można stawiać na kilka sposobów. Ażeby je wybudować możemy wykorzystać różnorakie materiały, jak cegły, kamienie czy nawet gotowe prefabrykaty.

Murki oporowe od FP Lider

Autor: FP Lider
Źródło: http://www.muryoporowe.pl/

Murki można wybudować z kamieni, cegieł klinkierowych, jak również kształtek betonowych, jakie należy ułożyć na fundamencie. Elementy tego rodzaju najlepiej połączyć z zaprawą cementową. Podczas ich murowania należy pilnować, aby były one przewiązane. To na pewno ważne jak mamy do czynienia ze specyficznymi kształtami kamienia, jakie trzeba w ten sposób dopasować, żeby pionowe spoiny pomiędzy następnymi warstwami nie łączyły się, ponieważ murki oporowe mają w takiej sytuacji słabszą solidność konstrukcji. Ścianki, które mają nie więcej niż 80 cm wysokości, wznosić jesteśmy w stanie pionowo, bardziej wysokie zaś muszą być pochylone w stronę skarpy o 10-15%. To z pewnością zwiększa ich wytrzymałość.

Elki oporowe

Autor: FP Lider
Źródło: http://www.muryoporowe.pl/

Długie murki posiadają dodatkowe wytyczne, tam bowiem należy co 5 metrów pozostawić szczelinę dylatacyjną. Na nieprzepuszczalnych gruntach od strony skarpy ułożyć warto kilkunastocentymetrową warstwę odsączającą ze żwiru. Ale jedynie kiedy ziemia na działce nie jest przepuszczalna. Wiele tych wytycznych odnosi się również do pozostałych podobnych konstrukcji, jak elki oporowe. Po dużym deszczu gleba staje się ciężka, jest w stanie więc niszczyć konstrukcję. Żeby napór wilgotnej gleby nie miał wpływu negatywnego na murek, u jego podstaw najlepiej dodać sączki drenarskie, jakie zbierają wodę i odprowadzą ją do studzienki chłonnej. Jak natomiast prezentuje się budowa suchych murków oporowych? Do ich wybudowania nie używamy zaprawy, ponieważ stabilność konstrukcji oferuje odpowiednie ułożenie elementów.

Suchy murek tworzy się z kamiennych ciosów, jakie są posortowane w ten sposób, żeby posiadały co najmniej dwie płaskie, równoległe powierzchnie.

Jeśli ciekawi Cię omawiany tekst, to bez ociągania kliknij tu i przeczytaj oprócz tego inny tak samo pasjonujący news potykacz dwustronny.

Fundament tworzą bloki kamienne, można jednak również wykorzystać mniej kosztowne betonowe bloczki fundamentowe. Na gruncie nieprzepuszczalnym układamy je na warstwie tłucznia, dodatkowo tworzy się także żwirowy drenaż z tyłu murka. Musi być on pochylony do skarpy, jego szerokość natomiast nie powinna być mniejsza niż jedna trzecia wysokości. Nie powinniśmy też kłaść sączków drenarskich, gdyż woda bez trudności przedostanie się przez szczeliny między kamieniami.

Starsze wpisy